Książki dla nowożeńców! Poradnik: co kupić na prezent ślubny.
Co kupić na ślub? Jaki prezent ucieszy parę młodą? Chcemy dać jakiś drobiazg, może mniejszy prezent, który zostanie na dłużej. Dla mnie zazwyczaj (bo nie zawsze) doskonałym prezentem jest książka. Często młodzi zamiast kwiatów na ślub proszą właśnie o książki. I całkiem to zrozumiałe, bo przecież kwiatki cieszą oko i zwiędną. A książka cieszy oko, mózg i zostanie w domowej biblioteczce. Ja zazwyczaj staram się sprezentować książkę, która wesprze młodych w budowaniu zdrowego, szczęśliwego związku.
Poniżej znajduje się kilka pozycji, które polecam na prezent dla nowożeńców. Jest to lista zupełnie subiektywna, którą sporządziłam na bazie książek, które polecam również swoim klientom.
- “Namiętne małżeństwo. Miłość, seks i bliskość w stałych związkach” David Schnarch
- “Slow sex, uwolnij miłość” Hanna Rydlewska, Marta Niedźwiecka
- “Życie seksualne rodziców” Natalia Fiedorczuk, Zofia Rzepecka i inni
- “Konflikty w rodzinie” Katarzyna Dworczyk
- “Rodzinna karuzela, terapia rodzin bez tajemnic” Augustus Y. Napier, Carl Whitaker
- “Psychologia domowa” Maria Braun-Gałkowska
- “Jak zrozumieć się w rodzinie” Monika Szczepanik
“Namiętne małżeństwo. Miłość, seks i bliskość w stałych związkach.” Książka dla osób, które chcą świadomie budować swoje życie intymne. Autor łączy tutaj życie intymne pary z życiem w ogóle i twierdzi, że jedno jest z drugim powiązane bardziej, niż nam się wydaje. Mówi dużo o tzw. “różnicowaniu się” i jego przeciwieństwie- patologicznym zlaniu się partnerów. Ta książka obala też kilka mitów na temat intymnych relacji, na przykład taki mit, że w długoletnich związkach nie ma już namiętności… albo że starsi ludzie nie uprawiają seksu. Szokujące, ale to nieprawda, właściwie jest (lub może być) zupełnie odwrotnie. Dla zaciekawionych wątkami terapeutycznymi mamy też opisy sesji.
“Slow sex, uwolnij miłość” to rozmowa dziennikarki Hanny Rydlewskiej z Martą Niedźwiecką, certyfikowaną sex coach i psychologiem. Mamy tutaj część dla osób żyjących i odkrywających seksualność w parze oraz takich, którzy chcą to robić solo. Zawiera nie tylko opisy i porady i przemyślenia, ale też konkretne ćwiczenia. Książka dla osób niezbyt pruderyjnych, otwartych na odkrywanie siebie.
Idąc po linii książek o seksualności, chciałam polecić jeszcze jedną: “Życie seksualne rodziców”, wydaną przez Natuli. To pięknie napisany, pełen osobistych wątków autorów, poradnik. Głównie dla młodych rodziców. Jeśli więc państwo młodzi planują niebawem potomstwo, to ten poradnik pomoże im się przygotować na zmianę w relacji, jaka się wiąże z przyjściem na świat dzieci. Bo to po prostu zmiana i jak każdy kryzys w życiu- daje szansę na rozwój. Bardzo, bardzo mocno polecam tę książkę, sama z niej dużo zaczerpnęłam jako młoda mama.
“Konflikty w rodzinie”- to książka dla osób, które chcą komunikować się bez przemocy i zadbać o otwartość w rodzinie. Szczególnie polecam, jeśli para młoda ma już dzieci, ale nie ma powodów, żeby bezdzietni nie mieli z niej skorzystać. Autorka proponuje ciekawą metodę rozwiązywania konfliktów- SNO, czyli: słyszę, nazywam, otwieram przestrzeń na rozwiązania. Łatwo zapamiętać, trochę trudniej wprowadzić w życie, ale trening czyni mistrza. A jak świat światem konflikty będą się zdarzały, nie ma co udawać, że jest inaczej.
“Rodzinna karuzela terapia rodzin bez tajemnic” z Wydawnictwa Znak. Na pewno zachwyci osoby zaciekawione psychologią i psychoterapią. Jest to właściwie opis terapii jednej z rodzin, obszernie komentowany przez terapeutów prowadzących. Bardzo pouczająca i otwierająca oczy na cały system rodzinny i to, jak bardzo wszystkie osoby są ze sobą w nim powiązane.
Książkę “Psychologia domowa” napisała moja pani profesor, Maria Braun-Gałkowska. To taka niepozorna książeczka, napisana bardzo prostym i przystępnym językiem, opisująca życie w rodzinie. Bardzo ją polecam ze względu na niesamowite ciepło i spokój, który z niej bije. Jest pełna mądrości, ale takiej właśnie codziennej, niewydumanej. Ja mam wydanie z roku sprzed moich narodzin, ale wiem, że była dodrukowywana.
“Jak zrozumieć się w rodzinie”, Wydawnictwo Natuli, to kolejna książka o komunikacji w rodzinie. Oparta jest o rodzicielstwo bliskości i otwartą komunikację bez przemocy. Pierwsza część jest teoretyczna, ale napisana tak przystępnie i ciekawe, że nie ma nic wspólnego z suchą teorią. W drugiej mamy więcej praktyki, przykładów (np. co zrobić, kiedy rodzeństwo się kłóci) i zadań dla siebie samego do wykonania.
Czego według Ciebie, drogi czytelniku, brakuje na tej liście?