Jak reagujesz kiedy ktoś Cię krytykuje?
Dużo rozmawiam z ludźmi o stresie. Kiedy pytam moich klientów na różnych szkoleniach dotyczących radzenia sobie ze stresem, co ich najbardziej denerwuje w kontaktach z innymi, jedna odpowiedź pojawia się ZAWSZE. Ludzie często powtarzają, jak trudne jest przyjmowanie ocen i krytyki, którą ktoś wypowiada pod naszym adresem.
Jak można na krytykę reagować asertywnie? Co robić, kiedy ktoś nas, słusznie lub niesłusznie, krytykuje? Być może zazwyczaj nie wiesz, co odpowiedzieć? Uciekasz z pokoju albo przytakujesz, a potem jesteś na siebie zły, że się nie postawiłeś? A może wręcz przeciwnie- zaczynasz się bronić i wysuwać kontrargumenty? To kończy się kłótnią, a Ty masz poczucie, że jesteś wyssany z energii? W tym wpisie chciałabym przedstawić Ci 3 proste sposoby odpowiedzi na krytykę w sposób asertywny. Następnym razem spróbuj nowego zachowania! Wcześniej je przemyśl, przećwicz, zapisz sobie jeśli tego potrzebujesz.
1.Potwierdzanie. Pierwszy sposób reagowania na krytykę, jest bardzo nieoczywisty a jest to… Potwierdzenie tego, co ktoś Ci powiedział. Kiedy druga osoba wyraża wobec twojego zachowania krytykę i robi to w sposób konstruktywny, to możesz przyznać jej rację. Mało tego- powiedzieć, że wyciągasz z te go coś więcej, zrobić użytek z tej informacji zwrotnej. Weźmy taki przykład: od swojego partnera usłyszałaś, że w danej sytuacji zareagowałaś zbyt gwałtownie i wiesz, że ma rację. Możesz mu powiedzieć: tak, masz rację, nie powinnam była tego mówić. I dodać dziękuję, że mi to powiedziałeś, bo staram się nad sobą pracować i temperować swoje wybuchy złości.
Przyznanie komuś racji jest szczególnie wartościowe, kiedy ta relacja jest bliska. Kiedy zależy ci na drugiej osobie i chcesz budować z nią nić porozumienia. Dodatkowo- w rozwoju pomaga przyjmowanie informacji zwrotnych, zatem może warto zaznaczyć, że są one dla Ciebie cenne?
2. Zamglenie. Drugim sposobem asertywnej reakcji na krytykę jest zamglenia. Jest to technika, która niektórym może się wydawać trochę manipulacyjna i rzeczywiście nosi pewne znamiona manipulacji. Niemniej jednak, przydaje się wówczas, kiedy nie chcesz wchodzić w dyskusję i nie chcesz wchodzić głęboko w temat, ale rzeczywiście to, co mówi druga osoba jest prawdą. Technika ta jest również użyteczna, kiedy nie chcesz dopuścić co kłótni w danym momencie. Np. jeżeli jedziesz bardzo szybko samochodem i Twój partner mówi do Ciebie: jedziesz jak szalona, rozbijemy się przez ciebie! Możesz mu powiedzieć: rzeczywiście jadę szybko. Tym samym przyznajesz mu rację, ale nie wchodzisz głęboko w temat, a pozostała część tego komunikatu zostaje niejako we mgle.
3. Sondowanie. Trzecim sposobem reagowania asertywnego na krytykę jest sondowanie. Polega na tym, że zaczynasz dopytywać daną osobę, o co dokładniej chodzi i dlaczego z jej ust wydobywają się słowa krytyki. Np. jeżeli koleżanka z pracy mówi do Ciebie: znowu wychodzisz o szesnastej. Robi to z podniesionymi brwiami i szczególnym tonem, możesz w asertywny sposób zacząć sondować i zapytać ją: co takiego dokładnie drażni cię w tym, że wychodzę z pracy o godzinie szesnaste? Wówczas ona prawdopodobnie odpowie coś w stylu: wszyscy pracują po godzinach, tylko ty jedna wychodzisz wcześniej. Możesz zacząć sondować dalej i dalej, pytając: ale co dokładnie cię w tym denerwuje? No i wówczas dowiesz się od niej, że zostaje ze sprzątaniem sama. Albo, że spodziewała się, że będziecie wracały do domu razem.
Dzięki temu rozmawiacie o istocie problemu, wasze wzajemne relacje będą budowane, a Ty nie musisz odpowiadać na złośliwości złośliwościami, albo chować się i udawać, że nie słyszysz.
Daj koniecznie znać w komentarzu, która z tych trzech technik asertywnego reagowania na krytykę wydaje ci się szczególnie ciekawa! Co cię zaskoczyło, a czego chciałabyś się w swoim życiu nauczyć. Pamiętaj również że to nie jest tak, że jesteśmy asertywni zawsze w 100% i w kontakcie z każdym człowiekiem. Każdy z nas ma tendencję do bycia asertywnym w jednych sytuacjach bardziej w innych mniej, i to jest w porządku. Nie ma ludzi robotów, Ty też nim nie jesteś!