Perfekcjonizm w pracy
Być perfekcjonistą w pracy, wbrew pozorom, nie jest dobrze. Dlaczego? Między innymi dlatego, że perfekcjonistyczne myślenie powoduje podwyższony poziom stresu i napięcia, często jest prostą drogą do wypalenia zawodowego.
A jak sobie poradzić z perfekcjonizmem w pracy? Kilka wskazówek, które możesz z powodzeniem wykorzystać.
- Nie porównuj się do innych, szczególnie jeśli porównywanie się sprawia, że czujesz się źle. Twoja droga jest Twoją drogą, a Twój początek nie może być porównany do kogoś z dużym doświadczeniem. A wiem dobrze, że perfekcjoniści mają tendencję do stawiania siebie i kogoś z ogromnym doświadczeniem i osiągnięciami w jednym rzędzie, a następnie przeżywania nieprzyjemnych emocji związanych z poczuciem gorszości. Nie próbuj się porównywać.
- Deleguj, oddawaj swoje zadania. Jeśli tak jak ja, jesteś przedsiębiorcą i prowadzisz firmę, a do tego jesteś perfekcjonistą, to z pewnością jest Ci trudno delegować. Możesz mieć poczucie, że Ty i tylko Ty jesteś osobą wystarczająco odpowiedzialną i kompetentną, żeby podołać. Że tylko Ty jesteś na tyle dokładna/y, skupiony na zadaniu i że ostatecznie to i tak będziesz musiał/a poprawiać po kimś. Delegowanie zadań, o ile odpuścisz nadmierną kontrolę, zdejmie z Twojej głowy ogromne mentalne obciążenie. Deleguj.
- Ustalaj sobie realistyczne cele i wyznaczaj sobie nagrody, kiedy je osiągniesz. Drobne nagrody pozwolą Ci poczuć, że to moment na świętowanie. Nagrodą może być wszystko, ponieważ to Ty nadajesz znaczenie swoim działaniom. Jeśli ustalisz ze sobą, że wieczorna kąpiel przy świecach jest Twoją nagrodą za wysłanie projektu na czas, to tak jest, nawet jeśli robisz taką kąpiel kilka razy w tygodniu. Uwaga, drogi perfekcjonisto- nie umniejszaj sobie zastanawiając się, czy może cel był zbyt mały i nieważny, skoro go osiągnęłaś/ąłeś. Ustaliłaś/eś sobie realistyczny cel i możesz śmiało świętować jego osiągnięcie!